Додела награда победницима новинарског и литерарног конкурса у оквиру манифестације „Кикини дани“

Полако се ближимо крају 2020. године, која је у целости била обележена глобалном пандемијом Ковид-19. Нормалан ток свакодневног живота је престао да постоји као такав. Принуђени смо да се навикавамо на неку нову “нормалност”, било у приватном животу, али и у професионалном окружењу. Свакако да се тај нови образац свакодневног делања одразио и на активности нашег Удружења.

Тако је и седма по реду манифестација “Кикини дани”, посвећена стваралаштву, мисији и активизму наше Тијане Петровић Кике, која је по традицији требала бити одржана у марту текуће године, одложена због новонастале ситуације са пандемијом Ковид-19 и у том тренутку проглашеног ванредног стања у нашој земљи. Манифестација, чије се завршно вече већ годинама одржава у клубу Градског културног центра, овога пута организована је у складу са препорукама и мерама за борбу против новонасталог корона вируса, у просторијама Удружења. У нешто измењеном облику и интимнијој атмосфери из горе наведених разлога, окупили смо се 28. августа како бисмо се присетили Кике, славили њен живот и њену мисију, али и доделили добитницима литерарног и новинарског конкурса дипломе, захвалнице и награде.

И ове, као и претходних година, организована су два конкурса. Литерарни, намењен ученицима средњих школа из Златиборског округа и новинарски, намењен представницима медија са територије целе Србије. Оба конкурса увек имају основни, али и јако важан мотив: промену свести. Ученици, пишући на задате теме из области инвалидности кроз призму креативности, свакако утичу на подизање свести код, пре свега, вршњачке групе. Али, својим писањем подстичу и на друштвено одговорно понашање и емпатију и код одраслих. Овогодишње теме на литерарном конкурсу биле су: “У отвореном срцу различитост је богатство” и “Прихватање је урођено – дистанце се стиче одрастањем”.

Новинарски конкурс, јединствен у нашој земљи, ове године је организован по пети пут. Његов циљ у бити је увек исти, да се инвалидност као и особе са инвалидитетом као грађани, у медијима третирају као равноправни потенцијал друштва у складу са европским вредностима и принципима. Јер то је био и једини пут, свакодневни и професионални, којим је ишла наша Тијана.

На овогодишњи литерарни конкурс за ученике средњих школа пристигао је највећи број радова у односу на претходне конкурсе, а све три награде освојили су ученици Медицинске школе. Прва награда припала је Маријани Николић, друга Милици Луковић, а трећа Марији Ћебић.

Подсетимо, на новинарски конкурс за извештавање о особама са инвалидитетом пристигло је 18 радова за радио, штампу, интернет и телевизију. Прилози из радио и штампаних медија нису награђени, док је “Цвет једнакости “ као победнику свеукупног новинарског конкурса припао Љиљани Буквић, новинарки “Данаса” која је освојила и прво место за интернет репортажу. Друга награда додељена је Тањи Димитрић Михаиловић, из дописништва РТС-а из Шапца.

Удружење је специјалну награду “Цвет једнакости” за допринос унапређења положаја особа са инвалидитетом ове године доделило Тамари Грујић, из продукције “С Тамаром у акцији” за адаптацију простора у Турици за особе са инвалидитетом.

Можда је овај наш живот, каквим га познајемо и живимо, на моменат стао, али ми настављамо да се сваки дан, радећи наш посао и истрајући и даље у мисији и идеји водиљи, сећамо Тијане Петровић Кике. И као и до сада, храбро и гласно се залажемо за ту реч РАВНОПРАВНОСТ!