Preuzeto sa: Užice Media

– Programi u oblasti kulture doprinose poboljšanju kvaliteta života osoba sa invaliditetom, olakašavaju njihovu socijalizaciju, razvijaju pozitine stavove prema sopstvenim vrednostima, uklanjaju predrasude i senzibilišu okruženje – kaže Predrag Bakić, sekretar Udruženje invalida cerebralne i dečje paralize Užice.

Uključivanje osoba sa invaliditetom u kulturne sadržaje je jedan od prioriteta Udruženja invalida cerebralne i dečje paralize Užice, koje je humanitarna i neprofitna organizacija.

Osnovana je 1977. godine radi pružanja podrške osobama sa posledicama cerebralne i dečje paralize za bolje ostvarivanje svojih zakonskih prava, poboljšanje kvaliteta života i socijalne integracije. Zbog prirode invaliditeta ove osobe otežano ostvaruju svoje životne potrebe pa su upućena na podršku svoje okoline.

Sekretar Udruženja Predrag Bakić, podseća da je savremeniji i profesionalniji rad Udruženja počeo oko 2000. godine zahvaljujući mlađoj grupi osoba sa invaliditetom koja se intenzivnije uključuje u njegov rad.

Predrag Bakić

Uključivanje osoba sa invaliditetom

Udruženje deluje kroz redovne, ali i programske aktivnosti, razvojne programe i projekte, socijalne usluge i servise podrške, čiji su osnovni ciljevi obrazovanje, zapošljavanje, socijalna zaštita, ali se ne zapostavljaju ni ostali segmenti.

Posebna pažnja počinje da se posvećuje uključivanju osoba sa invaliditetom u kulturno – umetničke aktivnosti ne samo na nivou grada Užica, već i šire kroz prezentaciju njihovog kulturnog stvaralaštva.

Uz podršku Udruženja njegovi članovi počinju da objavljuju svoju poeziju i da priređuju predstave uz pomoć stručnih saradnika i vršnjačke populacije što ih čini vidljivijim u svom okruženju.

Tako, već 2003. godine, Udruženje u okviru projekta „U susret Vama“ koji je podržalo Ministarstvo za socijalna pitanja Republike Srbije objavljuje prvu zbirku pesama „Drugačija darovanja“ svojih članova: Čedomira Cicovića, Marije Karadarević, Borisa Kojadinovića, Tatjane Debeljački i Milese Milinković.

Prva zbirka poezija pet autora „Drugačija dragovanja“

Promocija knjiga organizovana je u užičkoj Gradskoj galeriji.

Posle dve godine, od istih autora, u okviru realizacije programskih aktivnosti Udruženja, a koje je podržalo Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike Srbije, iz štampe izlazi nova zbirka poezije „Snop“.

Promocija je priređena u okviru obeležavanja 3. decembra, Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom. Kasnije, uz podršku Udruženja, Marija Karadarević, inače, autorka nekoliko knjiga, objavljuje zbirku poezije „Most na vetru“Tanja Debeljčki svoju knjigu poezije „Predstava“, a Boris Kojadinović zbirku poezije „Pesnici umiru sami“.

– Pošto smo tokom svog delovanja i rada uočili da su osobe sa invaliditetom veoma malo uključene u omladinske i vršnjačke aktivnosti kulturnih i umetničkih sadržaja, čak i u školama nisu člnaovi kulturnih ni zabavnih sekcija pa nemaju mogućnosti da iskažu lične afinitete, sklonosti i talente, Udruženje 2006. godine započinje realizaciju radionica glumeu saradnji sa Udruženjem „Scena“. „Scena“ je okupljala učenike Užičke gimnazije, Ekonomske i Medicinske škole koji su želeli da se bave glumom.

Zbirka poezije „Snop“

Na taj način članovi našeg Udruženja su se tokom grupnih i individualnih radionica edukovali za pozorišni izraz, uvežbavani su pokreti na sceni, izražavanje i odnos prema publici – navodi Predrag Bakić.

„JA + TI = MI slede SVI“

Kao nastavak glumačkih radionica, naredne, 2007. godine, formirana je pozorišna trupa Udruženja invalida cerebralne i dečje paralize „Putovanje kroz nevreme“ i tada nastaje i prva predstava članova Udruženja „JA + TI = MI slede SVI“.

Glavni glumci bilesu mlade osobe sa invaliditetom: Marija KaradarevićAna ĐokićBojan GrbovićMarina DidanovićJelana MinićDragana JakovljvićNikola Jovanović i Nikola Marinković.

U predstavi su učestvovale i osobe iz vršnjačke populacije. Rediteljka je bila Sandra Petrović dramaturg iz Novog Sada, a voditelj radionica glume Tanja Jovanović, glumica užičkog Narodnog pozorišta. Premijera je izvedena u Narodnom pozorištu Užice gde je kasnije igrana nekoliko puta, a gostovala je i u Priboju.

Iz predstave „JA + TI = MI slede SVI“

Ova prestava je realizovana u okviru projeka „Putovanje kroz nevreme“ koji je podržao i finasirao grad Užice u okviru konkursa Projekti za omladinu.

„San letnje noći“

Već naredne, 2008. godine, nastavljena je realizacija dramskih radionica na kojimaje pripremana nova predstava Udruženja „San letnje noći“ u okviru programskih aktivnosti Udruženja koju je finansiralo Ministarstvo rada i socijalne politike Republike Srbije, GradUžice kao i donatori iz Užica.

Glavni glumci bili su mladi sa invaliditetom Marija KaradarevićAna Đokić, Bojan Grbović, Jelana Minić, Dragana Jakovljvić, Nikola Jovanović, a učestvovala su i lica iz vršnjačke populacije.

Predstava „San letnje noći“

Rediteljka predstave bila je glumica Tanja Jovanović sa svojim kolegama iz užičkog Narodnog pozorišta gde je i izvedena premijera i gde je igrana više puta. Predstava je gostovala u Beogradu i Novom Sadu. Posle ove, nastaje i treća predstava „Ožiljci“ u okviru projekta „Na tri točka“koji je podržao i finasirao Grad Užice u okviru konkursa Projekti za omladinu.

Glavne uloge ostvarili su mladi sa invaliditetom: Marija Karadarević, Ana Đokić, Bojan Grbović, Jelana Minić, Dragana Jakovljvić, Nikola Jovanović i Jelena Marić. Rediteljka je bila glumica Tanja Jovanović, a stučni saradnici njene kolege iz Narodnog pozorišta Užice.

„S one strane duge“

Osim u užičkom, predstava je gostovala i u Narodnom pozorištu Republike Srpske u Banja Luci. Dečija predstva „S one strane duge“ nastaje 2018. godine u okviru istoimenog projekta koju je podržao i finansirao grad Užice u okviru konkursaProjekti za omladinu. Akteri i učesnici u predstavi bila su deca sa invaliditetom uz učešće dece iz vršnjačke populacije.

„Ples inkluzije i tradicije ERA fest“ iz predstave „Jare i Vuci“

Podrška su im bili aktivni članovi Udruženja koji su se bavili glumom Marija Karadarević, Ana Đokić i Pavle Marić. Voditelj glumačkih radionica bio je Radovan Pavlović iz OŠ „Aleksa Dejović“. Predstava je izvedena u užičkoj Narodnoj biblioteci.

– Sve ove predstve bile su veoma značajne. Doprinele su promociji uključivanja osoba sa invaliditetom u kulturne sadržaje u svom okruženju i njihovom prihvatanju kao ravnopravnih građana u kulturnim aktivnostima – kaže Predrag Bakić. Prema njegovim rečima i ova godina veoma je značajna za kulturne aktivnosti Udruženja.

„Ples inkluzije i tradicije – ERAfest“

– Užice je ove godine nacionalna prestonica kulture i Udruženje invalida cerebralne i dečje paralize apliciralo je manifestacijom „Ples inkluzije i tradicije – ERAfest“ koju je finansirao grad Užice i koja je bila deo programa Užice prestonica kulture za 2024. godinu. Manifestacija se sastojala izdva segmenta.

Prvi je izložba forografija „Moj osmeh isti kao tvoj“ priređena na Trgu partizana čiji su autorinaša stručna saradnica, defektolog Marica Lazović i fotoreporter Dragan Karadarević pod sloganom „Svi imamo iste snove. Svi imamo iste želje. Svi smo više slični nego različiti!“. Naša zamisao je bila da pokažemo da ne postoje osobe sa posebnim potrebama, iako to često možemo čuti u svakodnevnom govoru, a na žalost i u medijima.

Izložba fotografija „Moj osmeh je isti kao tvoj“

Potrebe su svima iste, razlikuju se samo načini na koji ih zadovoljavamo i upravo to smo želeli da pokažemo kroz ovu izložbu.Na 13 panoa postavljene su fotografije naših sugrađana sa invaliditetom. Svako dete je predstavljeno kroz dve fotografije – prva je njegov portret, dok se na drugoj može videti njegovo interesovanje, aktivnost koja ga čini srećnim i koja ga ispunjava.

Drugi segment bio jekolažni program koji su priredili ne samo članovi našeg, već i članovi drugih udruženja koja deluju u gradu, a u skladu sa svojim mogućnostima, na velikoj sceni u Gradskom kulturnom centru u Užicu. Moto je bio, uključivanje osoba sa invaliditetom u kulturne sadržaje u gradu kao aktera, a ne samo kao korisnika.

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom

Oba segmenta realizovana su 3. decembra povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom koji mi tradicionalno obeležavamo i koji su izazvali veliku pažnju. Izložba je bila dobro posećena, naročito nas raduje činjenica da je Trg bio pun dece iz vrtića i osnovnih škola koji su došli zajedno sa svojim vaspitačima koji su ih proveli kroz izložbu i objasnili im svaku fotografiju.

Na taj način menjamo svest naših sugrađana još na ranom uzrastu,učimo ih empatiji i prihvatanju različitosti. I sala u GKC-u gde je izveden kolažni program, bila je prepuna. Izuzetno kvalitetne tačke programaizmamile su u publici veoma jake emocije – kaže Predrag Bakić.

Izložba fotografija „Moj osmeh je isti kao tvoj“

Udruženjima osoba sa invaliditetom pa samim tim i Udruženju invalida cerebralne i dečje paralize sve ustanove kulture u Užicu pružaju izuzetnu podršku. Pojedine imaju rampe za ulazak osoba sa invaliditetom, ali unutar samih ustanova nedostaju određeni elementi kojima bi ta dostupnost bila potpuna.

lift u GKC u potpunosti prilagođen osobama sa invaliditetom

– Gradski kulturni centar je poseban primer. Moramo da mu se zahvalimo, jer je izgradnjom lifta u potpunosti prilagođen osobama sa invaliditetom koje su tu uvek dobrodošle kao i sva udruženja osoba sa invaliditetom i Zajednica organizacija osoba sa invaliditetom grada Užica.

Treba reći da imamo podršku od samog Grada Užica i od Ministarstva za rad, zapošljavanje i boračka i socijalna pitanja – Sektor za zaštitu osoba sa invaliditetomkoji su faktički sve ove naše programe pomogli, podržali i finansirali – kaže Predrag Bakić.

Prema rečima Predraga Bakića, stvaranje sopstvenih kulturnih programa, osobama sa invaliditetom izuzetno znači. To je prevashodno veoma snažan vid njihovog osnaživanja što je i osnovni cilj delovanja Udruženja invalida cerebralne i dečje paralize, da se oni sami oseti kao ravnopravni građani u svom okruženju, daih to podstakne da sami pokrenu i druge aktivnosti vezane za sport i rekreaciju kao i u svim drugim oblastima, a istovremeno je i afirmacija Udruženja.

Izložba fotografija „Moj osmeh je isti kao tvoj“

– Ovakvi programi doprinose poboljšanju kvaliteta života osoba sa invaliditetom, olakašavaju njihovu socijalizaciju, razvijaju pozitine stavove prema sopstvenim vrednostima, uklanjaju predrasude i senzibilišu okruženje – ističe Bakić i napominje da je unapređenje položaja osoba sa invaliditetom u najširem smislu, proces i da je za sve njihove aktivnosti potrebna podrška i njihovih udruženja. Ali i institucija kako bi oni sami, pre svega, prevazišli predrasude prema samima sebi, a da svojim uključivanjem u društveni život i okruženje ukloni predrasude prema njima.

– Uključivanje, inkluzija je proces i ona se ne može obaviti preko noći, zato je potrebno na tome uvek raditi od predškolskih i školskih ustanova kako bi deca od ranog detinjstva prihvatila svoje vršnjake sa određenim smetnjama ili invaliditetom ikasnije kada odrastu da nemaju predrasude – kaže Bakić, navodeći da je tokom proteklih nekoliko decenija došlo do značajnih pomaka, ali na tome ne treba stati.

Uključivanje osoba sa invaliditetom

Stvaralaštvo kroz glumačke, recitatorske, muzičke, plesne tačke

Predrag Bakić:

  • Prema procenama u Užicu ima oko tri hiljade osoba sa invaliditetom. Mnoge nisu članovi nekog od 12 udruženja koja deluju na području Užica. Udruženje invalida cerebralne i dečje paralize Užice okuplja oko 130 članova i kao i sva udruženja osoba sa invaliditetom na području grada Užica, sastavni je deo Zajednice organizacija osoba sa invaliditetom.
  • Na nivou Zajednice definišu se zajednički interesi i potrebe svih udruženja osoba sa invaliditetom uvažavajući specifične potrebe članova svakaog udruženja. Zajednica podstiče svoje članove da se bave kulturnim i umetničkim stvaralaštvom.
  • Povodom obeležavanja određenih značajnih datuma udruženja zajedno pripremaju i realizuju programe u kojima su glavni akteri osobe sa invaliditetom koje prikazuju svoje stvaralaštvo kroz glumačke, recitatorske, muzičke i plesne tačke, pantomimu, izložbe slika i produkata sa kreativnih radionica.

Foto: Udruženje invalida cerebralne i dečje paralize i UžiceMedia